وزیر خارجه ایتالیا: اعدام ریحانه جباری عمیقاً دردآور است

وزیر خارجه ایتالیا: اعدام ریحانه جباری عمیقاً دردآور است

فدریکا موگرینی : ریحانه دوبار قربانی شد

وزیر خارجه ایتالیا، فدریکا موگرینی با صدور بیانیه‌ ای با عنوان “ریحانه دوبار قربانی شد”، ضمن محكوم نمودن اعدام ریحانه اعلام كرد: “مرگ ریحانه جباری دردی بسیار غمناك می باشد. ما امیدوار بودیم که اقدامات بین‌المللی بتواند جان این دختر را نجات بدهد. دختر جوان ایرانی كه سحرگاه شنبه اعدام شد، در حقیقت دو بار قربانی شده، بار اول توسط تجاوزگر خودش و بعد توسط سیستمی كه به هشدارها و فراخوان های بین المللی اعتنایی نكرد”.
فدریکا موگرینی افزود، دفاع از حقوق‌ بشر و لغو حکم اعدام، نبردهایی کلیدی هستند که ایتالیا در هیچ‌ کجا و هرگز از آن دست نخواهد کشید.

● وزارت امور خارجه انگلستان، اعدام ریحانه جباری را محکوم کرد

وزارت امور خارجه انگلستان نیز اعدام ریحانه جباری را محکوم کرد. مشاور وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه گفت: “من از اعدام ریحانه جباری بسیار نگران و اندوهگین شدم. موردی که سوالاتی درباره روند آن وجود داشته است”.
وی افزود: “انگلستان قویاً مخالف استفاده از مجازات اعدام است و خواستار لغو آن در سراسر جهان است.

اعدام ریحانه جباری در رسانه های داخلی و بین المللی و شبكه های اجتماعی بازتابی گسترده همراه با خشم و انزجار از این حکم را داشته است. تلویزیون دولتی فرانسه با عنوان “رژیم ایران در یک مقابله‌ جویی با درخواست های بین‌المللی، یک زن ایرانی را اعدام کرد”، گزارش داد جمهوری اسلامی، روز شنبه ریحانه جباری زن متهم به قتل یک مأمور وزارت اطلاعات را حلق‌ آویز کرد. این اعدام یک مقابله‌ جویی با درخواست های بین‌المللی و داخلی برای توقف حکم اعدام بوده است.

دفتر سازمان ملل‌ متحد در تهران هم اعلام کرد: “اتهام به ریحانه جباری بر اساس اعتراف های او زیر فشار شکنجه صورت گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *